• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 246
   کد: 24904
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۲/۰۲/۲۳

   مشکلات بهداشتی کال قره خان
   تنها با همکاری شهروندان رفع خواهد شد!

   "ابتدای کال قره‌خان در سال‌های گذشته از داخل باغ ملک‌آباد شروع می‌شده است، اما پس از پرشدن قسمت‌های ابتدایی آن و احداث منازل مسکونی بر روی مسیل، در حال حاضر کال قره‌خان از اواسط خیابان فلسطین شروع شده و در امتداد جنوب شرقی به مسیر خود ادامه می‌دهد.
   مشکلات بهداشتی کال قره خان؛ با همکاری شهروندان رفع خواهد شد!

    

    

   مشکلات بهداشتی کال قره خان

   تنها با همکاری شهروندان رفع خواهد شد!

   "ابتدای کال قره‌خان در سال‌های گذشته از داخل باغ ملک‌آباد شروع می‌شده است، اما پس از پرشدن قسمت‌های ابتدایی آن و احداث منازل مسکونی بر روی مسیل، در حال حاضر کال قره‌خان از اواسط خیابان فلسطین شروع شده و در امتداد جنوب شرقی به مسیر خود ادامه می‌دهد. کال قره‌خان در مسیر خود از خیابان‌های اسدالله‌زاده، دانشگاه، چمران، رازی، میدان ده‌دی و خیابان امام رضا (ع) عبور می‌‌کند و در ادامه بطرف شرق پس از عبور از شمال شهرک شهید بهشتی بصورت مقطع دوقلو در مسیل اقبال شرقی تخلیه می‌شود."

   این کال با جمع آوری آب‌های سطحی و ذخیره سازی ان عاملی مهم و موثر در جهت آبادانی و حفظ شرایط زیست‌محیطی شهری است. اما در این بین ورود فاضلاب خانگی به کانال که متاسفانه ناشی از بی توجهی برخی از مردم و مسئولان است باعث انتشار بوی نامطبوع شده است و علاوه بر آن با نزدیک شدن به فصل گرما و شیوع بیماری سالک، یک تهدید جدی برای سلامتی شهروندان محسوب می‌شود. وجود فاضلاب در کال، این طرح را که به عنوان اقدامی مثبت در جهت آبادانی مطرح شده به کلی زیر سوال می برد، "البته قریب به دو دهه است که طرح {اگو} با هدف جمع آوری، انتقال وتصفیه فاضلاب شهری در حال اجراست اما همچنان شاهد رها بودن فاضلاب  در کانال های شهری هستیم .حدودا 17 سال از اجرا شدن سیستم یکپارچه فاضلاب برای دفع وجمع آوری بهداشتی فاضلاب می‌گذرد ،ولی هنوز فاضلاب تعداد زیادی از منازل مسکونی به کال هدایت می شود."

   برای گرفتن گزارش، به مناطقی که بیشترین آمار نارضایتی را داشتند از جمله 17 شهریور و بلوار شیرودی رفتم. احمدی یکی از کسبه های قدیمی پاساژ کیمیا واقع در 17 شهریور می‌گوید : به دلیل بوی آزار دهنده در اطراف این کال مردم سعی می‌کنند هر چه سریع‌تر از خیابان عبور کنند از این رو کسب وکار ما از رونق افتاده است.

   سلیمانی فروشنده خانمی است که لباس فروشی اش در ابتدای پاساژ واقع شده، او با گلایه از اقدامات شهرداری در مورد رفع مشکلات این کال می‌گوید: تحمل این بو  برای خودمان نیز مشکل است چه برسد به مشتری که به هیچ وجه حاضر نمی شود برای خرید یک جنس در اینجا توقف کند، ذهنمان پر شده است از وعده و وعیدهای مسوولان!

   مرادی از دیگر کاسبان این پاساژ، که خود زمانی در یکی از ارگان های دولتی مشغول به خدمت بوده است، گازهای متصاعد شده از درون کال را در این مکان مخل آسایش و سلامت مردم می‌داند و می‌گوید: این کال علاوه بر پراکندن بوی متعفن و مشمئزکننده، انتشار آلودگی، رشد و تکثیر انواع حشرات و متعاقب آن بروز بیماری های واگیردار را به دنبال دارد. به گفته یک کارشناس محیط زیست و دست اندرکار یک موسسه زیست محیطی در مشهد؛ برابر آمار و اطلاعات موجود آلودگی زیست محیطی نیز در سال جاری به شدت افزایش یافته است.

    آقای صارمی یکی از فرهنگیان بازنشسته است که به گفته خودش این مسیر را هر روز به عشق امام هشتم پیاده به سمت حرم پیاده روی میکند، او با اشاره به سابقه ٤٠ ساله ساخت کانال قره خان در شهر مشهد و لزوم استفاده از شیوه‌های نوین و علمی برای لایروبی و کاهش بوی نامطبوع فاضلاب می افزاید: متاسفانه به نظر می‌رسد تاکنون هیچ یک از نهادهای مسوول اقدامی برای رفع آلودگی‌های زیست محیطی کال قره‌خان انجام نداده‌اند و یا اگر انجام شده مردم از آن بی اطلاع مانده‌اند.

   سهم ما از کال قره خان بوی لجن است

   اختلاف سطح خیابان شهید شیرودی نیز که به علت عبور کال قره‌خان ایجاد شده است، مشکلاتی را برای اهالی محل ایجاد کرده است، خانم اسماعیلی یکی از ساکنان این محل است که با اشاره به عدم دید عابر در گذر از خیابان می‌سگوید: در کنار این سلب آسایشی که عبور ماشین ها با سرعت و سرو صدای آن‌ها برای ما ایجاد کرده، بوی تعفن گل و لای و لجن کال نیز تنفس را برای اهالی بسیار دشوار و ناممکن کرده است.

   قربانی یکی از کاسبان این محله می افزاید: بارها و بارها شاهد تصادفات به دلیل عدم دید عابران در این محل بوده ایم، او می‌گوید: در تابستان نیز از بوی تعفن نمی‌ستوان در این محل رفت و آمد کرد چه رسد به سکونت! سهم ما از این کال تنها بوی لجن و مشکلات زیست محیطی آن است.

   فاجعه ای به نام تخریب بتن‌ کال و تهدید سلامتی مردم

   کانال‌هایی که در نزدیکی مناطق مسکونی وجود دارد، باید محلی برای هدایت سیلاب‌های داخل شهر باشد. اما متاسفانه فاضلاب برخی از منازل و هتل‌ها به کال‌های موجود در شهر از جمله کال «قره خان» می ریزد که همین مسئله باعث «خوردگی» بتن و میلگردهای کال شده است.

   در گزارش دیگری نیز در روزنامه خراسان خواندیم که ساخت وسازهای غیر مجاز بر روی کال‌ها و این کانال‌ها در طول زمان  و ورود فاضلاب به آنها  باعث شده است تا به تدریج تخریب بتن کال ها  کانال ها اتفاق بیافتد ،به گفته کارشناسان برخی گازهای ناشی از فاضلاب جاری در کال ها و کانال ها  می تواند در دراز مدت موجب تخریب دیوار و سقف آن شود و با تخریب تدریجی آن خطر مالی و حتی جانی در پی داشته باشد! با اشاره به اینکه خطرات  تخریب  بتن قابل جبران نیست و هزینه های سنگینی متوجه شهر خواهد کرد، انتقال فاضلاب  به کال ها بی گمان  جنایت است زیرا باعث تخریب و ایجاد آلودگی می شود و سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.

    

   لایروبی کال در دست اقدام است

   در این راستا معاون منطقه 6 شهرداری مشهد، درباره اقدامات انجام شده در جهت کاهش خطرات بهداشتی و زیست‌محیطی این کانال گفت: در سال گذشته سه مرحله بازدید و مستندسازی از کال قره خان به عمل آمده است، که بر اساس آن، 30 مورد از خروجی منازلی که رهاسازی فاضلاب را به داخل کانال داشته اند مسدود شده است.

   محمدرضا کریم‌زاده با بیان اینکه رها شدن فاضلاب‌های خانگی و صنعتی به کال قره‌خان نه ‌تنها موجب بوی نامطبوع شده، بلکه با نزدیک شدن فصل گرما باعث شیوع انواع بیماری‌های واگیردار و خطرناک همچون سالک و دیگر امراض پوستی خواهد شد اظهار می‌کند : طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی مبنی بر اینکه هر اقدام تهدیدآمیز علیه بهداشت عمومی جرم محسوب می شود و مرتکبین پس از معرفی به مراجع قضایی به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد .

   وی می‌افزاید: با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط و معاونت دادستان در امور پیشگیری از وقوع جرم، تاکنون 55 مورد از ورودی فاضلاب‌های مسدود شده است و 142 اخطار برای منازل مسکونی و هتل‌هایی که احتمال داده شده فاضلاب خود را در کال قره‌خان رها می‌کنند، صادر شده است، اما متاسفانه برخی از شهروندان اخطار داده شده از سوی شهرداری را نادیده گرفته و با زیر پا گذاشتن حقوق دیگر شهروندان با بی‌توجهی مسیر فاضلاب خود را مجدداً به سمت کانال باز می‌کنند.

   کریم‌زاده خاطر نشان می‌کند: با توجه به پیگیری های صورت گرفته لایروبی کانال در سال جاری نیز انجام خواهد شد.

    

   رفع مشکلات بهداشتی کال قره خان مستلزم همکاری شهروندان است

   کریم‌زاده بیان می‌دارد: کال قره‌خان مربوط به هدایت آب‌های سطحی است ولی برخی از شهروندان فاضلاب خانگی خود رادر آن رها می‌کنند، رفع مشکلات این کال مستلزم همکاری جدی خود شهروندان است، که با رعایت اصول بهداشتی، مانع از تجمع حشرات و انتقال بیماری‌های واگیردار در این منطقه شوند.

   معاون منطقه 6 شهرداری مشهد با اشاره به اینکه این منطقه از جمله مناطق درگیر با بیماری سالک در شهر مشهد است می‌گوید: آگاه‌سازی شهروندان برای پیشگیری و مقابله با بیماری سالک از جمله اولویت‌های این منطقه در سال جاری است.

   این مقام مسئول وجود بناهای مخروبه و زمین‌های بایر در هر محله‌ای را باعث ایجاد نا امنی و مشکلات بهداشتی می‌داند و می‌افزاید: در سال گذشته بیش از 1000 متر از زمین‌های بایر در سطح منطقه با صرف یک میلیارد ریال اعتبار سامان دهی و محصور شده است.

   وی با بیان اینکه نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها مکان مناسبی برای تکثیر و افزایش جمعیت پشه‌های ناقل سالک هستند اظهار می‌دارد: در سال گذشته بیش از 19700 تن از معابر سطح منطقه جمع‌آوری شده است.

   تعداد بازدید: 246
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
پیوند ها
پایگاه خبری شهرداری
نظارت و بازرسی شهرداری
شهر الکترونیک مشهد
پورتال مشهد
آمار بازدید
مجموع بازدیدها : 2,345,377
تعداد بازدید امروز : 1,985
تعداد بازدید دیروز : 2,495
آخرین به روزرسانی : 11:17  1398/06/28
ارتباط با ما
آدرس :

میدان 17شهریور - هفده شهریورشمالی  14/4

تلفن : 051-33649848، 051-33641532
فاکس :051-33649992
رایانامه :shahrdar6@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط پورتال منطقه شش شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد